Dekoratif Zeminler

Merdiven Zemin Kaplama

Merdiven zemin kaplama konusunda çok sayıda alternatif çözüm bulunmaktadır. Bu yazıda merdivenlerimizin yüzey kaplamasında kullanılabilecek materyalleri inceleyeceğiz.

Tüm yaşam alanları içinde ve dışında bulunan merdivenler için kullanılan kaplama materyallerinin türü ve kalitesi uzun yıllar bozulmadan korunması ve güvenli şekilde kullanım için önem arz etmektedir. Kullanılan malzemenin sıvı mukavemeti, kaymaz ve tozuma yapmayan yapıda olması, kolay uygulanması ve onarım yapılabilmesi yapılacak yatırımın uzun süre sorunsuzca amacına hizmet etmesini sağlayacaktır.

Evinizde veya iş yerinizde merdivenlerin kalıpları söküldükten sonra merdiven yüzeylerinin kaplanması sorunu ile karşı karşıya kalacaksınız.

Ahşap Merdiven Kaplaması

Günümüzde genellikle iç mekanlarda ahşap merdivenler tercih edilmektedir. Ancak ahşap merdivenlerin yıllar içinde bakım maliyetlerinin nispeten yüksek olması ve özellikle nem ve biyolojik risklerden çok fazla etkilenmesi nedeniyle dekoratif olarak bir zorunluluk yoksa ilk sırada düşünülmemesi gereken bir merdiven türüdür. Ahşap merdivenlerin dış ortamlarda uygulanması mümkün olmadığından yalnızca iç mekan uygulamalarında kullanılabilmektedir.

ahsap merdiven
Ahşap Merdiven

Mermer ve Granit Merdiven Kaplaması

Son zamanlarda modern görünümü ve özellikle alüminyum tırabzan kullanımı ile tercih edilen mermer veya granit merdiven uygulaması konutlar ve iş yerlerinde çokça tercih edilmektedir. Ancak son zamanlarda yükselen doğal taş fiyatları, yüksek işçilik maliyetleri ve kaplama materyallerinin oldukça ağır ve zor işlenebilen bir yapıda olması bu tür kaplamaların dezavantajlarıdır.

granit merdiven
Granit Merdiven Kaplaması

Epoksi Merdiven Kaplaması

Gelişen kimyasal teknolojisi, inşaat sektörünün her alanında farklı çözümler getirmektedir. İlk zamanlarda inşaatlarda kullanılan metal aksamların sıvı yalıtımında kullanılan epoksi; zamanla dekoratif bir yapı kaplama materyali haline geldi. İki bileşenli bir reçine olan epoksi, sınırsız renk ve desende uygulanabilmektedir. Bu avantajı sayesinde özellikle mermer ve granit görünümlü merdivenler elde etmek hem çok hızlı hem de çok ekonomik olarak mümkün olmaktadır.

epoksi merdiven kaplamasi mavi
Mavi Epoksi Merdiven Zemin Kaplama

Ayrıca işletmenizin kurumsal kimliğini yansıtan renkler kullanarak da merdiven tasarımları yapılabileceği gibi dilerseniz dijital baskı uygulanan yüzey üzerine şeffaf epoksi kaplaması yapılarak inanılmaz görsellere sahip olmak hiç de zor değil.

Gri epoksi merdiven kaplama
Gri Parlak Epoksi Merdiven Zemin Kaplama

Ayrıca epoksi kaplaması sıvı geçirmeyen ve taş gibi sağlam bir materyal olduğundan en az mermer ve granit merdivenler kadar sağlam yüzeye sahip olabilirsiniz. Epoksi inanılmaz hızlı uygulama yapılabilen düşük işçilik maliyetlerine sahip bir malzemedir.

ucretsiz teklif kare
Teklif Alın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu