Blog

En Ucuz Yer Döşemesi 6 Seçenek

En Ucuz Yer Döşemesi

Yer Döşemesi Çeşitleri Seçimi

Yeni binanız veya kiralamış olduğunuz mülkünüz için yer döşemesi bakıyorsanız önceliğiniz en ucuz yer döşemesinden daha çok ihtiyacınızı karşılayacak en ucuz yer döşemesi olmalıdır. Her ucuz çözüm sizin ihtiyaçlarınıza hitap etmeyebilir.

Söz konusu yer döşemeleri olduğunda oldukça fazla seçenek karşınıza çıkmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Epoksi zemin kaplaması
  • Seramik, fayans zemin kaplaması
  • Kauçuk materyal zemin kaplaması
  • PVC zemin kaplaması
  • Laminant parke zemin kaplaması
  • Üç boyutlu epoksi zemin kaplaması

Epoksi Zemin Kaplaması

Epoksi zemin kaplamaları konusunda detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Muşamba Zemin Kaplaması

musamba
En Ucuz Yer Döşemesi Seçeneği Muşamba Zemin Kaplama

Eğer geçici bir çözüm arıyorsanız ve yüksek yaya ve araç trafiği olmayan bir mekanda uygulama yapacaksanız en ekonomik çözüm muşamba zemin kaplaması olabilir. Muşamba zemin kaplamasında yapıştırıcı malzeme kullanılarak veya yapıştırıcı kullanmadan doğrudan zemine serilerek kullanılabilir.

Ancak özellikle yüksek nemli bir şehirde yaşıyorsanız ve ısıtma sisteminiz iyi değilse muşamba zemin hiç sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Zemin altında küflenme oluşacak ve sağlıksız bir ortam meydana gelecektir. 2021 yılında muşamba metre fiyatları 45-85 TL aralığında değişmektedir.

Seramik Zemin Kaplaması

Seramik kaplama, halk arasında en çok bilinen adıyla fayans döşeme özellikle ıslak zeminlerde tercih edilen bir çözümdür. Ancak seramik kaplamanın maliyetinin yüksek olması bir yana uygulamada yüksek işçilik gerektirmekte ve sökülüp değiştirilmesi oldukça zor bir malzemedir. Seramik kaplama fiyatları kullanılan malzemenin kalitesi ve materyal ebatlarına göre oldukça değişiklik göstermektedir. En ucuz seramik malzemenin m2 birim fiyatı 59 TL/m2’den başlamaktadır. Buna yapıştırıcı ve işçilik gibi unsurların da ekleneceğini unutmayın.

seramik zemin kaplamasi
Seramik (Fayans) Zemin Kaplaması

PVC Zemin Kaplaması

Polivinil klorit zemin kaplaması pvc dolgu maddelerinin renklendirilerek kullanılması yöntemidir. Özgül ağırlığı 2 kg/litre civarındadır. Isı iletkenliği, sıvı emişi ve yağ emişi oldukça düşüktür. Aşınmalara kısmen dayanıklı bir malzemedir ve yanmaya karşı orta seviyede dayanıklıdır.

PVC Zemin Uygulaması Ofis
PVC Zemin Uygulaması

Laminat Parke Kaplama

Doğru teknik adı lamine parke olan, genellikle iki ya da üç katman olarak üretilen bu doğal ahşap parke, ağacın katmanlarında bulunan lif uzantıları ile paralel yönde 90 derece açıyla sıkıştırılması sonucu üretilir. Alt katmanlarda genellikle düşük değerdeki herhangi bir ağaç ya da kontrplak kullanılmaktadır. Ürünün doğal özelliklerini vurgulamak için, yüzey tasarımında doğal tema kullanımına öncelik verilir. günümüz gelişen teknolojisinin getirdiği yenilikler ile birlikte daha önce kullanılan inorganik ve petrokimyasal ürünler yerini doğal ve sürdürülebilir ahşaba bırakmıştır.


Üç katmanlı lamine parkelerin görünen yüzeyi olan ahşap üst katman ( 3 mm) masif ağaçtan yapılmış olup, kullanıcılara gerçek masif parke görüntüsü ve hissiyatı sunar. bu katman elastisiteyi arttırmak ve parkenin ömrünü uzatmak adına uv bona cila ya da uv yağ bitişine sahiptir. Lamine parkenin orta çekirdek alanı yumuşak kereste veya kontrplak çekirdek (9 mm) olan köknar çubuklarından üretilir ve zeminin şeklini korumasına ek olarak stabilliğini sürdürmesini de sağlar. Üretim maliyetini düşürmek adına orta çekirdek alanının yapımı için genellikle kontrplak ve yumuşak kereste gibi materyaller kullanılır. Üçüncü ve son katman olan alt katman (~2 mm) fiyatı diğer materyallere nazaran daha uygun olan ladin ağacından yapılmış olup ve temel amacı stabilizasyonu sağlamaktır. Bahsi geçen çok katmanlı lamine parkenin en büyük avantajı teknik anlamda oluşabilecek tüm potansiyel sorunları üç katmanlı yapının farklı yönlere giden taneli yapısı sayesinde çözebilmesidir.

laminat parke katmanlari kesit
Laminat Parke Kesiti

Üç Boyutlu Zemin Kaplaması

3 Boyutlu Zemin kaplamaları konusunda hazırlanmış sayfamızı incelemenizi öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu