Zemin kaplama işlemlerinde bir çok farklı malzeme kullanılabilmektedir. Ancak bu malzemeler arasından kaliteli ve duruma uygun olan bir seçim yapmak en önemli konudur. Bundan dolayı zeminin işlemler öncesinde detaylı bir şekilde incelenmesi gereklidir. Zemin eğimi ya da zemine gün içerisinde temas eden yükün durumu seçilecek olan malzemeyi etkilemektedir. PVC zemin kaplama ve epoksi zemin kaplama arasındaki farkları bahsederken zeminin durumu en çok karşımıza çıkacak olan konudur. Bunlardan önce ise her iki malzemenin de ne yapıda olduğunu açıklayacağız. Bu içeriğimizde sizlere epoksi zemin kaplama ve PVC zemin kaplama arasındaki farkları detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Epoksi Zemin Kaplama Neden Tercih Edilir ?

Zemin kaplama işlemlerinde epoksi malzemelerin tercih edilmesinin en büyük nedenlerinin başında, bu malzemenin oldukça kolay bir şekilde zemine işlenmesi ve oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olması gelmektedir. PVC zemin kaplama malzemelerinin yanı sıra epoksi zemin kaplama uygulamaları yüksek oranda endüstriyel alanlarda tercih edilir. Örneğin yük makinalarının yoğun olduğu bir üretim merkezinde ya da ağır üretim fabrikaların zeminlerinde epoksi zemin kaplama işlemleri uygulanır. Aynı zamanda epoksi zemin kaplamalar yüksek ısı direnci ile PVC zemin kaplamalar ile farklılaşmaktadır.

epoksi zemin kaplama örneği

Epoksi zemin kaplama tercihlerinin bir diğer nedeni ise estetik bir görünüme sahip olması ve özelleştirilebilir olmasıdır. Özellikle bu noktada üç boyutlu epoksi zemin kaplama uygulamaları oldukça öne çıkmaktadır. Zemine istenilen görselin yansıtılması ile etkileyici ve estetik zeminler elde edilebilmektedir. Aynı zamanda evlerde ve ofislerde de tercih edilebilen metalik epoksi boya ile yapılan uygulamalar da oldukça ilgi çekicidir.

Zemin kaplama için epoksi malzemelerin tercih edilmesindeki son neden ise hijyenik ve kolay temizlenebilir bir yapıya sahip olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı okullarda, hastanelerde ve bir çok sağlık kuruluşu zemininde epoksi zemin kaplama uygulamalarına rastlayabiliriz.

PVC Zemin Kaplama Neden Tercih Edilir ?

PVC zemin kaplama uygulamalarının en çok öne çıkan özelliği oldukça düşük maliyetler ile zemine uygulanabilmesidir. Bundan dolayı oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Epoksi zemin kaplama kadar dayanıklı olmasa da günlük kullanım için en ideal zemin kaplama çeşididir. Bununla birlikte farklı renk uygulamaları ve zemin özellikleri ile epoksi zemin kaplamadan ayrıldığı bir çok nokta bulunmaktadır. Bu noktaların başında basketbol saha zeminleri gelmektedir. Basketbol zeminleri yüksek bir baskıya maruz kalmasa da zaman içerisinde yıpranabilecek bir yapıdadır. Bununla birlikte oyuncuların sağlıklı bir şekilde spor yapabilmesi için düzeltilmiş bir zemine ihtiyacı vardır. Ancak böyle zeminlerde epoksi zemin kaplama uygulamaları oldukça pahalı olacağı için PVC zemin kaplama en doğru tercih olacaktır.

basketbolsahazeminipvc
konuticipvczeminkaplamauygulamasi

PVC zemin kaplama uygulamalarının bir diğer özelliği ise yüzeyinin farklı özelliklerde olabilmesidir. Kimi PVC zemin kaplamalar kaydırmaz bir yapıya sahip olurken, kimileri de daha kaygan bir yüzeye sahiptir. Bununla birlikte PVC zemin kaplama uygulamaları günlük hayatta karşılaşılabilecek bir çok kazadan sizi koruyabilir. Sıvı gerçirmeyen, kolay yıpranmayan yapısı ile uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Doğru Zemin Kaplama Malzemesi Nasıl Seçilir ?

Bir zemin kaplama işlemi yaptırmadan önce çeşitli malzemeleri incelemeniz oldukça önemlidir. Bu inceleme daha kolay karar vermenizi sağlayacaktır. Ancak bu noktada öncelikle zeminin gün içerisinde nasıl bir baskıya ve güce maruz kaldığını öğrenmek gereklidir. Bunun yanı sıra eğer estetik bir zemin istiyorsanız çeşitli estetik zemin kaplama örneklerini incelemenizde fayda vardır.

Malzeme seçimi öncesinde ustalar ile görüşerek zemin için en ideal fikirleri alabilirsiniz. Aldığınız fikirleri kendi bütçeniz ile dengeleyerek ortaya en ideal malzeme seçimini çıkarabilirsiniz. Ancak dayanıklı bir zemin kaplama işlemine ihtiyacınız var ise bütçenizi artırmaktan kaçınmamalısınız. Eğer bütçeyi düşürerek, kalitesiz malzemeler ile zemini kaplarsanız, ilerleyen süreçlerde oldukça büyük problemler yaşayabilirsiniz.

Doğru zemin kaplama malzemesi seçimi için incelenmesi gereken konular ;

 • Zeminin Şimdiki Durumu
 • Zemine Gün İçerisinde Uygulanan Kuvvet
 • Alanın Hangi Amaç İle Kullanıldığı
 • Dayanıklılık ya da Estetik Görünüm Seçimi

Epoksi Zemin Kaplama Özellikleri Nelerdir ?

Epoksi zemin kaplama içerdiği malzemeler ile farklı bir çok özelliği barındırmaktadır. Bundan dolayı hangi amaçla epoksi zemin kaplama yaptırmak istediğinize göre farklı özelliklerini kullanabilirsiniz. Epoksi zemin kaplama uygulamalarının en çok öne çıkan özelliklerini aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 • Suya ve asite oldukça dayanıklıdır.
 • Aşınmaya karşı dayanıklıdır.
 • Kolay temizlenir.
 • Kaymaz yüzeye sahiptir.
 • Kokusuz ve hijyeniktir.
 • Estetik bir görünüme sahiptir.
 • Uzun yıllar sorunsuz bir biçimde kullanılabilir.
 • Uygulama süresi oldukça kısadır.
karoepoksizeminkaplamagarajzemini
ucboyutluepoksizeminkaplama
metalikepoksizeminkaplamauygulamasi
metalikepoksizemin

PVC Zemin Kaplama Özellikleri Nelerdir ?

PVC zemin kaplama uygulamalarını yaptırmadan önce özelliklerini incelemek karar vermenizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra ihtiyacınız olan zemin kaplamanın PVC ya da başka bir malzeme olup olmadığını bu özellikleri inceleyerek karar verebilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki tablodan PVC zemin kaplama özelliklerini inceleyebilirsiniz.

 • Anti-bakteriyel yapıya sahip malzemelerden üretilir.
 • Pasa ve yağa karşı dayanıklıdır.
 • Oldukça düşük maliyetlidir.
 • Su geçirmez.
 • Geniş çaplı renk seçeneği mevcuttur.
 • Ekonomik ve uzun ömürlüdür.
 • Yanmaya karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Ses izolasyonu sağlar.
pvczeminkaplamasalonornek
pvczeminkaplamauygulamalari
pvczeminuygulamasiinsaat
estetikpvczeminkaplama

Sizler için hazırladığımız PVC zemin kaplama ve epoksi zemin kaplama özelliklerini inceleyerek, en doğru malzeme seçimini yapabilir ve sorunsuz bir şekilde uzun yıllar boyunca zemin kaplama uygulamanızı kullanabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere epoksi zemin kaplama ve PVC zemin kaplama uygulamaları arasındaki farkları detaylı özellikler ile açıklamaya çalıştık. Aklınızdaki soruları dilediğiniz zaman bize iletebilir, öneri ve görüşleriniz için profesyonel Epoksi Baktım ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. Epoksi Baktım olarak zemini güzelleştirmek için biz hazırız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir